چطور نت‌های بالا رو بدون فریاد زدن بخونیم؟

فریاد زدن برای نت‌های بالا ممکن است مانع از دستیابی شما به تمامی پتانسیل خوانندگی‌تان شود. آیا تا به حال فکر کرده‌اید چطور می‌توان نت‌های بالا را خواند؟ استفاده بیش از حد از قدرت و نبود تکنیک صوتی مناسب، روشی است که بسیاری از خوانندگان به کار می‌برند. اکثر مشکلاتی که ما به طور روزانه در جلسات آموزشی مشاهده می‌کنیم، ناشی از استفاده بیش از حد خوانندگان از قدرت برای خواندن نت‌های بالاتر است.

یک افسانه درباره رسیدن به نت‌های بالا در محدوده صوتی شما

خوانندگان اغلب بیان می‌کنند  که بدون فریاد زدن، نمی‌توانند نت‌های مورد نظر را بخوانند. افسانه این است که شما هرگز نمی‌توانید بدون فشار آوردن به صدا، به نت‌های بالا برسید، چرا که این امر نشدنی است. اما این تنها به این دلیل صحت دارد که آن‌ها روش دیگری را بلد نیستند! دربلندمدت، فریاد زدن برای نت‌های بالا منجر به شکست ناخواسته‌ی صدا، دامنه‌ای کمتر و آسیب‌های احتمالی صوتی خواهد شد. روش بهتری برای خواندن نت‌های بالاتر وجود دارد!

خودتان را هنگام خواندن نت‌های بالا تماشا کنید

در آینه به خودتان نگاه کنید و بررسی کنید آیا دهانتان را گشاد می‌کنید؟ اگر اینطور است، سعی کنید برعکسش را انجام دهید. دهانتان را هنگام خواندن نت‌های بالا باریک کنید و ببینید که چگونه صدای‌تان دیگر با قدرت از دهان خارج نمی‌شود. انگار که صدا بیشتر در داخل دهان (به لحاظ فنی‌تر در حلق) نگه داشته شده و مانند زنگی که به صدا درآمده بازتاب می‌کند. این محبوس سازی صدا در دهان همان طنین صوتی است که می‌تواند بر دامنه صوتی تأثیر بگذارد.

توسعه استقلال در دامنه‌های صوتی بالا

خوانندگانی که به طور معمول برای خواندن نت‌های بالا فریاد می‌زنند، معمولا قادر به شروع مستقیم خواندن در نت‌های بالا، به خصوص به صورت آرام، نیستند. آن‌ها ناچارند از طریق یک حرکت بالارونده از قسمت پایین‌تر دامنه صوتی خود به سمت نت دلخواه بروند.

عضلات درون حنجره شما (ملقب به جعبه صدا)، باید خود را برای اجرای نت‌های بالا بازتنظیم کنند، اما اغلب به دلیل استفاده بیش از حد خوانندگان از قدرت برای رسیدن به این نت‌ها، این امکان وجود ندارد. به بیان دیگر، فریاد زدن مانع از رشد مناسب عضلات در تارهای صوتی مورد نیاز برای نت‌های بالا می‌شود. به همین خاطر است که ما تمرین‌های ساخت و پرورش صدا را انجام می‌دهیم.

تمرین خواندن و توسعه تکنیک‌های صوتی

با هدف قرار دادن مستقیم نت‌های بالا از طریق صدای سری آرام، شروع به بهبود دامنه بالاتر صدای خود کنید. نقطه‌ای که در آن از خواندن به فریاد زدن نت‌ها تغییر مسیر می‌دهید؛ معمولا همان نقطه انتقال بین نت‌های پایین‌تر با صدای سینه و نت‌های بالاتر با صدای سر است. هر چه بیشتر این کار را تمرین کنید؛ پیدا کردن توانایی هدف قرار دادن مستقیم نت‌های بالا با قدرت بیشتر، در حالی که عضلات و دامنه صوتی خود را تقویت می‌کنید، آسان‌تر خواهد شد.

استفاده صحیح از نت‌های پایین (صدای سینه)

همانطور که در نکته قبلی توضیح داده شد، تارهای صوتی شما باید هنگام انتقال از یک بخش از دامنه صوتی‌تان به بخش دیگر، خود را بازتنظیم کنند. اگر نت‌های پایین خود را به درستی نخوانید، تغییر مورد نیاز برای نت‌های بالا رخ نخواهد داد. به جای آن، صدای شما سعی خواهد کرد صدای سینه‌تان را بالا و بالاتر بکشاند.

تمرینات صوتی، صدای ضعیف را تقویت می‌کند.

راه مناسب برای خواندن ملودی‌هایی که از نت‌های پایین به بالا می‌روند، نازک کردن صدای سینه‌تان هنگام صعود است؛ به این ترتیب، عضلات مناسب می‌توانند بدون فشار برای نت‌های بالا به کار گرفته شوند، به شکلی که ترکیبی از هماهنگی ایجاد کند. به عبارت دیگر، اجازه ندهید صدایتان هنگام خواندن نت‌های پایین، بیش از حد سنگین و بم شود. این شیوه خواندن را تمرین کنید. تعجب خواهید کرد که با برداشتن فشار اضافی از روی نت‌های پایین، چقدر صدایتان می‌تواند به راحتی بالا برود!

اما قدرت صوتی چطور؟

دو مورد از سه نکته‌ای که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، درباره‌ی سبک‌کردن صدای شما هستند تا امکان دسترسی به نت‌های بالاتر با سهولت بیشتری فراهم شود. این کار، خواندن نت‌های قدرتمند بالا را به طور معناداری ساده‌تر می‌کند. در اینجا یک استراتژی ساده برای پیاده‌سازی وجود دارد:  قبل از انجام دادن تمرین‌های قدرتی در بخش گرم کردن، تعدادی تمرین  برای سبک کردن صدا ‌ انجام دهید. این روش تمرینی، راه انتقال از نت‌های پایین به بالاتر را بدون نیاز به تلاش زیادی نشان می‌دهد. این استراتژی ساده است اما تاثیرات عمیقی دارد!

رسیدن به صدای میکس با یک مربی متخصص

اگر تمرین‌ها به درستی انجام شود، نیازی نیست نت‌های بالا با فشار زیادی اجرا شوند تا صدایی قوی داشته باشند. همه ما دوست داریم که نت‌های بالاتری بخوانیم تا دامنه و تکنیک‌های صوتی خود را به رخ بکشیم. اما آنچه که باید به یاد داشته باشید این است که «خواندن نت‌های بالا بیشتر به هماهنگی مربوط است تا قدرت.»

 

 

 

 

دوره‌های آواز و صدا سازی

یادگیری کلیه مفاهیم از سطح مبتدی تا حرفه ای

تیم تولید موسیقی