آیا شما یک خواننده‌ی واقعی هستید؟ راز تفاوت خواننده‌های واقعی و فیک!

تشخیص خواننده واقعی

 

احساس می‌کنید یک خواننده واقعی نیستید؟ جالب است بدانید در این احساس با خیلی‌های دیگر شریک‌اید. حتی بااستعدادترین خواننده‌ها هم ممکن است دچار «سندرم خودمتقلب‌پنداری» شوند؛ یعنی احساس کنند به اندازه‌ی کافی خوب نیستند. البته افرادی هم هستند که هیچ استعدادی در خوانندگی ندارند و واقعا درست فکر می‌کنند! اما اکثر خواننده‌هایی که خودشان را خواننده قلابی فرض می‌کنند، در واقع از چیزی که فکرش را می‌کنند بسیار بهتر هستند.

پس یک خواننده‌ واقعی چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک خواننده‌ی واقعی کسی است که همواره بتواند خوش‌آهنگ و موزون بخواند، همین و بس! لازم نیست ندایی آسمانی شما را برای خوانندگی برگزیده باشد یا از بچگی آواز خوانده باشید. این‌طور هم نیست که حتما باید صدایتان شبیه‌ ویتنی هیوستون یا استیون تایلر باشد. جالب این‌جاست که برای خواننده‌ واقعی بودن، حتی لازم نیست عاشق خواندن باشید یا احساس کنید بدون آن نمی‌توانید زندگی کنید!

البته که در استعداد خوانندگی سطوح مختلفی وجود دارد. توانایی‌های صوتی خوانندگان، از باب دیلن بگیرید تا بیانسه، طیف گسترده‌ای دارد. اما فراموش نکنید، این‌که هنوز به مهارت موردنظرتان نرسیده‌اید، به این معنا نیست که یک خواننده قلابی هستید. در واقع تمایلتان به پیشرفت نشان می‌دهد که به موسیقی اهمیت زیادی می‌دهید و این خود ویژگی‌ای مهم برای یک موسیقی‌دان خوب است.

 

افسانه‌ آگاهی از اصول خوانندگی

برخی از خوانندگان بااستعداد احساس می‌کنند خواننده واقعی نیستند، چون به‌صورت غریزی و بدون دانش فنی می‌خوانند. اما این طرز فکر اشتباه است. اگر با صدای خود تجربه‌ی موسیقیایی دلنشینی را برای شنوندگان ایجاد می‌کنید، پس یک خواننده‌ی واقعی هستید. حتی اگر نتوانید با اصطلاحات تخصصی توضیح دهید که چه کار می‌کنید، باز هم این حقیقت پابرجاست.

کمبود دانش فنی گاهی حتی برای خوانندگان یک مزیت محسوب می‌شود. چون باعث می‌شود موسیقی بکر و دست‌نخورده‌ای را با توانایی‌های خود به نمایش بگذارند. در واقع به جای این‌که آواز خواندن را به یک تمرین ذهنی تبدیل کنند، صرفا بر اساس احساس خود پیش می‌روند و در نهایت همین است که بیشترین اهمیت را دارد.

از این نظر، خواننده‌ای که آموزش ندیده است، می‌تواند از بااستعدادترین خوانندگان آموزش‌دیده هم عاقل‌تر و واقعی‌تر باشد. هر چه باشد، موسیقی درباره‌ی بیان احساسات است و احساسات زمانی ناب‌ترین حالت خود را دارند که به‌صورت جریانی رها از قلب بیرون بریزند، فارغ از هرگونه دستکاری از پیش تعیین‌شده!

 

اما با عدم آگاهی از اصول و تکنیک‌های ریز و درشت خوانندگی چه کنیم؟

خواننده فیک یا واقعی؟

 

بسیاری از خوانندگان واقعی احساس می‌کنند خواننده فیک هستند، چون نمی‌توانند دقیقاً مثل چیزی که ایده‌آلشان است آواز بخوانند. آن‌ها فکر می‌کنند وسعت صدا، رنگ صدا، پویایی، مهارت و… لازم را ندارند.

درست است که این عوامل مهم هستند، اما برای خواننده‌ی واقعی بودن ضروری نیستند. همه‌ی این‌ها مهارت‌هایی هستند که می‌توانید در طول زمان و در حین لذت بردن و به اشتراک گذاشتن استعدادی که در حال حاضر دارید، آن‌ها را ارتقا دهید. وقتی خود را از آن زنجیرهایی که به خودتان بسته‌اید رها کنید، شگفت‌زده می‌شوید که صدای شما در واقع چقدر زیبا به نظر می‌رسد.

 

هنوز هم فکر می‌کنید که خواننده فیک و قلابی هستید؟

احساس می‌کنید شنوندگان خود را فریب داده‌ و جوری وانمود کرده‌اید که فکر کنند می‌دانید چه کار می‌کنید، در حالی که واقعا هیچ ایده‌ای ندارید؟ این درست نیست، زیرا شما یک موسیقی بکر و واقعی را برای آن‌ها خلق کرده‌اید که از آن لذت برده‌اند. این تأیید می‌کند که شما به معنای واقعی کلمه، یک خواننده‌ واقعی هستید.

اگر شما هم عاشق خوندن هستید و شوق و ذوق دارید که صدای واقعی خودتون رو کشف کنید و به بهترین نسخه صوتی خودتون تبدیل بشید می‌تونید تو کلاسهای آواز ما شرکت کنید و از تجربیات مدرسین حرفه‌ای ما در استودیو آواز پوریا بهره‌مند بشید.

دوره‌های آواز و صدا سازی

یادگیری کلیه مفاهیم از سطح مبتدی تا حرفه ای

تیم تولید موسیقی